Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavé články

Zaujímavé články

Náš život je v mnohých aspektoch ovplyvňovaný tým, čo počujeme, čo nám poradia, alebo čo sa dočítame. V tejto sekcii Vám chceme ponúknuť články, ktoré Vás môžu inšpirovať.

VZN odpady

Leták_Nebuďme leniví

Trieď kovové obaly – ušetríš prírodné zdroje

zberny_dvor_plechovky.jpg

Plechovky od nápojov a drobné kovové odpady sú bežne zastúpené v rámci komunálneho odpadu, ktorý produkuje každý z nás. Nápoje a potraviny, ktoré sú do takýchto obalov balené, sa v našom živote objavujú vo veľkej miere. Aj plechovky od nápojov či iné drobné kovové obaly je potrebné triediť, aby mohli naďalej slúžiť aj po spracovaní.

celý článok...

Svinstvo, ktoré po nás už nikto neodprace. Ako dlho sa rozkladá igelitová taška či cigaretový ohorok?

tasky.jpg

Prvým krokom, ako ide Slovensko bojovať proti odpadu má byť obmedzenie igelitových tašiek. V budúcnosti si za ne v obchodoch zrejme priplatíme. Vláda už pripravila návrh, aby sa za igelitky v obchodoch platilo. Ak ho schváli parlament, igelitové tašky budú povinne spoplatnené od roku 2019. Zadarmo budú len tenké mikroténové sáčky na pečivo či zeleninu.

celý článok...

Osloboďme Svidník od odpadov

Tlačová správa mesta Svidník: 1. 2. 2019

Ilustračná fotografia plastov na Zbernom dvore vo Svidníku

Mesto Svidník si v tomto roku dalo odvážny cieľ, a to zvýšiť separovanie odpadu a zároveň vzdelávať ľudí a vysvetľovať ako je dôležité zaujímať sa o životné prostredie. Vieme, že táto cesta je dlhodobá a často krát výsledky prichádzajú pomaly, ale postupnými krokmi veríme, že budeme ekologickejšie zmýšľajúce mesto. 

Podľa slov primátorky mesta Marcely Ivančovej: „Naše mesto má potenciál správať sa zodpovednejšie k nášmu životnému prostrediu, len musíme tento potenciál využiť. Zberný dvor nám poskytuje možnosť separovania, spracovania a vývozu veľkého množstva triedeného odpadu, ale nevyužívame ho dostatočne.“

Najväčšie „boliestky“ v separovaní vo Svidníku je plast a papier. To čo by sme mohli my všetci spraviť je pritom úplne jednoduché.

pokračovanie tlačovej správy...

 

Ktorá taška je ekologická? Bavlnená ani papierová to nie je

Zdroj: www.odpady-portal.sk

Nákupná taška môže predstavovať veľkú záťaž pre životné prostredie. Ak rodina uprednostňuje jednorazové plastové tašky, môže za rok nazbierať úctyhodných 143 kusov.

Aká nákupná taška je teda z pohľadu životného prostredia najlepšia? Podľa štúdie českej Vysokej školy chemicko-technologickej, ktorú si objednalo české ministerstvo životného prostredia, je to opakovane použiteľná taška z polyesteru.

pokračovanie článku

Redukujeme odpad: 10 prvých krokov

Zdroj: www.zerowaste.sk

Slovensko vyprodukuje ročne 9 miliónov ton odpadu. Iba 11% z toho je recyklovaných.

Viete si tú kopu vôbec predstaviť?

Tu je niekoľko jednoduchých vecí, ktoré môžeme do nášho každodenného života zaviesť všetci. A to úplne jednoducho. A budete prekvapení aký veľký dopad to bude mať na množstvo vášho odpadu.

pokračovanie článku

1. Plastové fľaše:

Slovensko je svetová veľmoc čo sa týka kvalitnej podzemnej vody. Tak prečo piť vodu z plastovej fľaše? Množstvo energie potrebnej na výrobu takejto fľaše, zdravotné riziká spojené s plastom v kontakte s potravinami, pochybná kvalita tejto vody a fakt, že plast je najväčším (a večným) znečisťovateľom našej planéty, sú len niektoré negatíva. Alternatíva: voda z vodovodu vo vlastnej sklenenej alebo nerezovej fľaši.

Redukujeme odpad: 10 ďalších krokov

Zdroj: www.zerowaste.sk

1. Kompost:

Kompostovateľný bio odpad tvorí na Slovensku v priemere 40%-50% komunálneho odpadu. Človek by si myslel, že to je v pohode, veď bio odpad sa predsa rozloží raz-dva. Nie však na skládke. Zmiešavaním s ostatnými druhmi odpadu totiž dochádza k vzniku anaeróbneho prostredia, ktoré spôsobuje, že pri rozklade bio odpadu vzniká metán. Metán prispieva k skleníkovému efektu približne 21-násobne viac ako toľko diskutovaný oxid uhličitý, ktorý vzniká pri klasickom (aeróbnom) rozklade. ...

2. Sáčky na smeti:

Keď začnete kompostovať tak zrazu zistíte, že vášho komunálneho odpadu je výrazne menej a hlavne je suchý a nesmrdí. Takže kľudne môžete úplne vynechať sáčok sa smeti.

pokračovanie článku

 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka