Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vojenské pamiatky

S mestom Svidník a krajom pod Duklou sa spájajú obe svetové vojny, preto aj spomienky na boje sa nachádzajú v meste i širšom okolí. Vo Svidníku je Vojenské múzeum, ktoré je súčasťou Vojenského historického múzea so sídlom v Piešťanoch. Svojou činnosťou nadväzuje na tradície Dukelského múzea, ktoré vzniklo v roku 1965. Priestory  múzejného oddelenia boli slávnostne sprístupnené 4.10.1969, pri príležitosti osláv 25. výročia Karpatsko-duklianskej operácie. V blízkosti budovy Múzejného oddelenia sa ako súčasť jeho vonkajšej expozície nachádza Park bojovej techniky, vybudovaný v rokoch 1971 – 1974. Je v ňom sústredených 14 exponátov vojenskej ťažkej bojovej techniky, ktorá bola používaná v čase Karpatsko-duklianskej operácie, a taktiež aj v rámci československej armády v povojnovom období. V tesnej blízkosti areálu múzea je  Pamätník Sovietskej armády s vojnovým cintorínom. Pamätník bol postavený v roku 1954. Dominantou centra Svidníka je Socha armádneho generála Ludvíka Svobodu, jediná v strednej Európe, ktorej autorom je akad. sochár Ján Kulich. Socha je uliata z bronzu, váži 2,5 t a je vysoká 4,2 m. 

Dukliansky priesmyk je známy na Slovensku i v okolitých krajinách ako dejisko Karpatsko-duklianskej operácie a jeho vojenská história láka mnoho historikov i turistov. Pamätník Československej armády na Dukle je situovaný do mierne svahovitého terénu za obcou Vyšný Komárnik v blízkosti slovensko-poľskej štátnej hranice. Bol slávnostne odhalený 2. októbra 1949 pri príležitosti osláv 5. výročia Karpatsko-duklianskej operácie, pričom od 27. februára 1961 je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky Dukelské bojisko. V priestore Duklianskeho priesmyku sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej môže návštevník vidieť široký priestor slovenského a poľského územia – dejiska bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie. Veža bola sprístupnená verejnosti v roku 1974 pri príležitosti 30.výročia bojov o Duklu. V interiéri vyhliadkovej veže na Dukle je aj lietadlo AVIA B.33. V okolí Svidníka nájdu nadšenci vojenskej histórie aj vklinené tanky ako symbol tankových bojov na rázcestí Kapišová, Údolie smrti – tanková rota v útoku, bunkre štábu 3 čsl. brigády 1. československého armádneho zboru v  ZSSR pri Vyšnom Komárniku a delový areál vo Vyšnom Komárniku.

Vo Svidníku a okolí sa nachádza niekoľko vojnových cintorínov. Vojnový cintorín Svidník I. (Zdroj: http://www.kvhbeskydy.sk/vojnove-cintoriny-vo-svidniku/) je súčasťou civilného cintorína v časti mesta, ktorá sa kedysi nazývala Nižný Svidník. Cintorín má tvar obdĺžnika  a vojnové hroby  sú rozmiestnené v troch hrobových poliach. Každé hrobové pole je tvorené dvomi radmi hrobov. V prostrednom hrobovom poli je voľné miesto, na ktorom je umiestnený centrálny monument.  Vojnový cintorín Svidník II. (Zdroj: http://www.kvhbeskydy.sk/vojnove-cintoriny-vo-svidniku/) patrí medzi veľké cintoríny v okrese Svidník. Nachádza sa iba niekoľko desiatok metrov od monumentálneho sovietskeho pamätníka. Je súčasťou civilného cintorína.  Vojnový cintorín nemeckých vojakov v Hunkovciach (http://www.vhu.sk/vojnovy-cintorin-hunkovce/) pochádza z čias druhej svetovej vojny. Tu našlo miesto svojho posledného odpočinku takmer 3 100 nemeckých vojakov, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie. Vojnových cintorínov (Zdroj: http://www.kvhbeskydy.sk/tag/vojnove-cintoriny-z-prvej-svetovej-vojny-v-okrese-svidnik/) je v okrese Svidník niekoľko a odkazujú na I. a II. svetovú vojnu.

Mesto Svidník si pripomína slávnostnými pietnymi aktami udalosti oslobodenia mesta, ktoré prebiehajú 19. januára každý rok a 6. októbra udalosti KDO. Aj osobnosti mesta Svidník, ktoré sa zaujímajú o vojenskú históriu, venujú sa dokumentovaniu a uchovávaniu vojenskej histórie, sú uvedení v odkaze Úspešní jednotlivci.


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka