Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vojenská história

Svidník a okolitý región v severovýchodnej časti východného Slovenska je v novodobej histórii spätý s oboma svetovými vojnami. Máloktorú dedinu či mesto postihlo toľko vojnových hrôz, a to tak v prvej, ako aj v druhej svetovej vojne, ako Svidník.


 

1. svetová vojna vo Svidníku a jeho okolí

30. novembra 1914 pred večerom došli maďarskí vojaci od Duklianskeho priesmyku do Svidníka a začali vyháňať miestnych obyvateľov z domovov s tým, že idú nešťastní Rusi a ich pobijú. Ľudia si v panike narýchlo vzali najnutnejšie veci a začali odchádzať smerom k Prešovu. Cestou spozorovali ako dedina horí, lebo ju zapálili maďarskí vojaci, aby sťažili postup Rusom. K drevenému mostu v smere na Mestisko cez Ondavu Maďari nanosili slamu, poliali ju petrolejom a most podpálili. Ľudia narýchlo museli utekať cez Ondavu. Cesta smerujúca ku Giraltovciam bola preplnená rakúsko-uhorskou armádou. Preto  sa obyvateľstvo z dediny muselo zastaviť pri mlyne pod terajšou vinárňou. K zhromaždeným ľuďom prišli do tábora Rusi a pýtali sa, kde sa nachádzajú Maďari a tí ich nasmerovali do lesa.

Tento stav postupu ruských vojakov netrval dlho, lebo 7. – 9. decembra 1914 ich vojsko odtiaľ ustúpilo. Hneď po ústupe prišli maďarskí vojaci a začali ľudí vyšetrovať, že kto ukazoval Rusom cestu a kde sa nachádzajú. Po tomto šetrení nasledoval rozsudok. Za toto konanie boli vo Svidníku obesení dvaja ľudia na telegrafických stĺpoch. V januári a vo februári 1915 začali Rusi novú ofenzívu. Obsadili Svidník a ich vojská postúpili až po Šarišský Štiavnik. Svidníčania sa odsťahovali do Griraltoviec, kde zotrvali 4 mesiace.

Od februára do mája 1915 boli v okolí Svidníka ťažké boje a strašné útoky na bodáky. Najkrvavejšie boje boli na Kaštieliku, Makovici a Čiernej hore. Vrch na Kaštieliku Rusi nazvali vrchom smrti. V okolí Svidníka sa po bojoch nachádzali hromadné hroby, v ktorých bolo pochovaných 300 – 500 vojakov. 

Autor: PaedDr. Jozef Rodák


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka