Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly mesta

Symboly mesta Svidník sú charakterizované v článkoch 22 – 25 Štatútu mesta Svidník 

Mestskými symbolmi sú:

 • mestský erb
 • mestská vlajka 
 • mestská pečať 


Farby mesta sú červená a biela.

Podľa článku 23 odsek 3 Štatútu mesta Svidník sa mestský erb sa používa

 • na pečatidle mesta,
 • na insígniách primátora,
 • v zasadacích a rokovacích miestnostiach orgánov mesta,
 • na budovách, ktoré sú sídlom orgánov mesta, zasadacej miestnosti mestského zastupiteľstva a úradnej miestnosti primátora mesta,
 • na označenie územia mesta,
 • na preukazoch poslancov mestského zastupiteľstva a zamestnancov mesta,
 • na rovnošatách zamestnancov mestskej polície, dobrovoľného požiarneho zboru mesta,
 • na označenie motorových vozidiel mestskej polície, dobrovoľného požiarneho zboru mesta.


Podľa článku 23 odsek 4 Štatútu mesta Svidník právo použiť a používať erb mesta v iných prípadoch ako sú uvedené v článku 23 odsek 3 Štatútu mesta Svidník je viazané na písomný súhlas primátora, pričom tento súhlas sa vydáva maximálne na dobu 1 roka.


 

Mestský erb

svidnik_mestsky_erb.jpg

" V červenom štíte strieborná silueta duklianskeho pamätníka."

Historický symbol Svidníka podľa bližšie nedatovanej predlohy tvoril z pažitie vyrastajúci strom, po stranách ktorého stáli dva kone.

Svidník sa stal mestom v roku 1964 a pri príležitosti desiateho výročia tejto udalosti bol schválený novotvar erbu pozostávajúci zo štvrteného štítu. V jeho prvom a štvrtom červenom poli bola silueta duklianskeho pamätníka a dva stromy. Druhé a tretie pole bolo modré, bez figúry.

Takého riešenie erbu nebolo v súlade so zvyklosťami domácej mestskej heraldickej tvorby, preto mesto roku 1984 pristúpilo k jeho heraldickej úprave. Z erbu sa vypustili nefunkčné modré polia i motív stromov a hlavnou erbovou figúrou zostal motív duklianskeho pamätníka, ktorý, i keď nestojí na území mesta, je s ním tesne spätý.

Autormi erbu sú Jozef Leško a Ladislav Čisárik.

Mesto prijalo svoj erb 27. februára 1987.


 

Mestská vlajka 

svidnik_vlajka.jpgMestská vlajka pozostáva z dvoch pozdĺžnych bielo-červených a červeno-bielych pruhov. V hornom pruhu pri žrdi je biely a dolnom pruhu červený štvorec. Vlajka má pomer strán 2:3 a je ukončená dvoma zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.


 

pecat-svidnik.jpgMestskú pečať tvorí mestský erb s kruhopisom „MESTO SVIDNÍK“. Mestská pečať sa používa pri slávnostných príležitostiach napr. udelenie čestného občianstva mesta, na pečatenie významných listín a dokumentov a pod. Mestskú pečať uschováva primátor mesta

 

Symboly mesta sú zapísané v heraldickom registri Slovenskej republiky pod číslom S-22/1991.


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka