Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Participatívny rozpočet

 

Výber a realizácia projektov nášho prvého ročníka Participatícitívneho rozpočtu sa blížia do finále

logo_participativny_rozpocet.jpg

Projekty participatívneho rozpočtu v roku 2019, ktoré boli vyhodnotené ako realizovateľné:

 

Predstavujeme Vám projekty zoradené podľa doručenia žiadostí. Na základe vyjadrenia svojej podpory projektu na FB profile mesta Svidník sa určí poradie úspešnosti projektov.

 

 

Pridajte sa k nám do FB skupiny a vyjadrite názor: Participatívny rozpočet pre Svidník

 

PRAVIDLÁ participatívneho rozpočtu mesta Svidník  na rok 2019

logo_participativny_rozpocet.jpg

Participatívny rozpočet mesta Svidník je nástroj, ktorý umožňuje obyvateľom mesta Svidník, s trvalým pobytom na území mesta Svidník, starším ako 15 rokov, navrhnúť ako prideliť  časť výdavkov z rozpočtu mesta na realizovanie nápadov  obyvateľov.

V princípe ide o myšlienku – „sami sebe“ – máte nápad, ktorý vie nejakým spôsobom zlepšiť život v našom meste a viete ako ho zrealizovať. Ostáva len dobre ho sformulovať, stihnúť celý projekt prihlásiť, vymyslieť zaujímavú a presvedčivú formu propagácie, aby ste presvedčili čo najviac spoluobčanov, ktorí za váš projekt zahlasujú. Mesto Svidník vám prispeje na jeho realizáciu. Komisia, ktorá bude posudzovať vaše projekty bude prihliadať aj na vaše vlastné zapojenie – ako sa do práce na konečnom výsledku zapojíte vy sami, napríklad formou vlastnej práce, dobrovoľníckej činnosti, pomoci, alebo inej formy podpory. Aj toto je jedna z myšlienok celej akcie – mesto vám prispeje na nákup napríklad kvetov , ale fyzicky si ich vysadíte spolu so susedmi sami... A strávite pri tom spoločne pekný deň.

Pre účel participatívneho rozpočtu na rok 2019  mesto Svidník vydelilo sumu 5 000,- eur.

 1. Suma bude financovať participatívny projekt, ktorý zvíťazí v súťaži Obrázok pre primátorku.
 2. Suma bude financovať projekty, ktoré vzídu z verejného hlasovania do výšky vydeleného rozpočtu.

...pokračovanie

 

Obrazok_pre_primatorku_vitality.jpg

„Obrázok pre primátorku“ ma zachytávať predstavy žiakov o zlepšení, či skrášlení ich prostredia, v ktorom trávia najviac svojho času. Výtvarným prevedením, akokoľvek technikou žiaci predstavia svoj nápad, myšlienku, postreh, ktorým by chceli svoje životné prostredie obohatiť, prípadne môžu poukázať aj na niečo čo sa im páči, ale chceli by to ešte zlepšiť. Je vítaná komunikácia s viacerými spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi, súrodencami..., aby bol nápad užitočný pre čo najväčší počet ľudí. Tento spôsob komunikácie je aj základom pre zapojenie sa do participatívneho rozpočtu a výtvarná súťaž je jej pilotným programom.

Súťaž prebieha od 10.1.2019 do 31.3.2019

Vyhodnotenie súťaže bude v apríli 2019 v spoločenskej miestnosti Domu kultúry.

Obrázky prijíma odbor ŠKŠaM do 31.3. 2019.  

 

logo_participativny_rozpocet.jpg

Svidník je mladé progresívne mesto a má mnoho aktívnych obyvateľov, ktorí  sa zaujímajú o veci verejné. Často sa stáva, že skupina občanov s rovnakými záujmami, víziami a postojmi má nápad ako si zlepšiť svoje životné prostredie, ale nemá prostriedky, možnosti, alebo len ten správny impulz na jeho realizáciu.

Predstavitelia mesta teraz ponúkajú možnosť svojim občanom nahlas povedať, čo by vo svojom okolí chceli zlepšiť, či zmeniť. Participovať na rozpočte znamená, presvedčiť verejnosť, že na môj nápad, mojej komunity sa oplatí vynaložiť spoločné finančné prostriedky.

Pre účel participatívneho rozpočtu by mesto rado vydelilo sumu 5 000,- eur z rozpočtu dotácií mesta na rok 2019. Zámerom je prerozdeliť sumu medzi úspešné projekty, ktoré zvíťazia vo verejnom hlasovaní.

Čo je participatívny rozpočet?
 

Participatívny rozpčet  znamená, že členovia komunity priamo rozhodujú o tom, ako využiť časť verejného rozpočtu. Inými slovami: ľudia, ktorí platia dane (my všetci), rozhodujú o ich využití.

Otvorenou diskusiou o návrhoch, nápadoch  si dokáže určitá komunita nakloniť aj širšiu verejnosť pre svoj nápad. Čím viac sa budú návrhy komunikovať, tým väčší je predpoklad, že vynaložené prostriedky budú efektívne.

Tento inovatívny model si získal popularitu naprieč Latinskou Amerikou, v Európe, Afrike a Ázii a Organizácia spojených národov vyhlásila PR za najlepší postup demokratického vládnutia. Mestá, okresy, štáty či školy ho využívajú, aby miestnym obyvateľom a obyvateľkám umožnili získať kontrolu nad verejnými výdavkami.

Základné vlastnosti participatívneho rozpočtu
 

Demokracia: bežní ľudia majú skutočné slovo a získajú možnosť robiť skutočné politické rozhodnutia. Politici a političky si vytvárajú bližšie vzťahy s voličmi a komunity získavajú väčšiu dôveru k verejnej správe.

Efektívnosť: Rozpočtové rozhodnutia sú lepšie, keď sú vystavané na miestnych znalostiach a dohľade obyvateľov a obyvateliek. Ak sa investujú do procesu, ľudia získajú istotu, že sa prostriedky vynakladajú rozumne.

Sociálna spravodlivosť: Každý získa rovnaký prístup k rozhodovaciemu procesu, čo vyrovnáva príležitosti. Tradične nedostatočne zastúpené skupiny často participujú na PR viac než obyčajne, čo pomáha presmerovať zdroje do komunít s najväčšími potrebami.

V najbližšom období vyhlásime zber projektov, ktoré bude možné doručiť elektronicky na prsvidnik@svidnik.sk alebo osobne do Kancelárie 1 kontaktu MsÚ, je nutné označiť obálku názvom Participatívny rozpočet.

 

Formálne požiadavky podania projektu na participatívny rozpočet:

 • Názov projektu
 • Identifikácia navrhovateľa a kontaktné údaje
 • Uvedenie lokality realizovania projektu
 • Popis nápadu a samotnej realizácie
 • Krátka charakteristika pre propagáciu projektu ( do 5 riadkov textu)
 • Vhodná je fotodokumentácia súčasného stavu lokality, prípadne aj vizualizácia projektu
 • Očakávaná finančná náročnosť projektu
 • Navrhnutie vlastnej participácie, priloženie ruky k dielu

Žiadosť o financovanie projektu cez participatívny rozpočet na rok 2019 v meste Svidník si môžete stiahnuť na konci tejto stránky - súbory na stiahnutie.

Fázy priebehu prvého ročníka participatívneho rozpočtu (PR) v meste Svidník:

 

 • Mesto si dáva za úlohu informovať o PR čo najviac komunít v meste Svidník, osobným podaním
 • Spustiť propagačnú kampaň, tlačová beseda, elektronická propagácia, printová propagácia
 • Podnecovať k verejným diskusiám
 • Prijímanie projektov
 • Vyradenie nerealizovateľných projektov
 • Diskusné fórum, verejná prezentácia projektov v Dome kultúry
 • Vyhlásenie verejného hlasovania za projekty, ktoré boli identifikované ako realizovateľné
 • Vyhodnotenie súťaže
 • Realizovanie víťazných projektov

 

Špecifiká

Keďže ide o prvý ročník realizácie participatívneho rozpočtu v meste Svidník budeme rozdelenie projektov na finančne väčšie a menšie zvažovať až po doručení projektov. 

Projektov, ktoré získajú finančný obnos na realizáciu môže byť viac v nižšich sumách. Participovať na rozpočte môžete aj rôznymi podujatiami, ako sú susedské turnaje, malé festivaly, karnevaly, zábavné popoludia... Participatívnym projektom môže byť aj komunitná záhrada, alebo alej stromov, či osadenie lavičiek.

Medzi realizovateľné projekty budú môcť byť zaradené iba projekty realizované v katastri mesta Svidník alebo tie, ktorých prekážkou nebudú vlastnícke vzťahy k dotknutému pozemku.

Odporúčanie

Diskutovanie svojho nápadu s kamarátmi, kolegami, susedmi, rodinou je mimoriadne dôležité. Práve tento postup zabezpečí vychytanie všetkých nedostatkov a smeruje ku kvalitnému odprezentovaniu na verejnosti v diskusnom fóre. Čím viac ľudí bude vedieť o Vašom nápade, tým viac hlasom môžete získať vo verejnom hlasovaní.

Participatívne projekty občanov v iných slovenských mestách:
 

Realizácia participatívneho rozpočtu v meste Piešťany

Realizácia participatívneho projektu Galéria Výklad v meste Trnava

Realizácia participatívneho projektu Sídliskový festival na Linčianskej

Výsledky hlasovania o participatívnom rozpočte mesta Topoľčany

Víťazné projekty participatívneho rozpočtu Banská Bystrica
 


 

Súbory na stiahnutie

7.Prva_pomoc_cez_rozpravky.pdf(545.1 kB)Projekt lesopark
6.Revitalizacia_okolia_OD.pdf(1.5 MB)Projekt Sov. hrdinov
5.Sportovy_den.pdf(235.7 kB)Projekt Nižný Svidník
4.Relaxacna_zona.pdf(253.3 kB)Projekt GDH
3.Z_police_do_lavice.pdf(512.5 kB)Projekt autori
2.Detske_ihrisko.pdf(1.1 MB)Projekt Duklianská
1.Parkourove_prekazky_a_oddych.pdf(626.6 kB)Projekt Karpatská
Ziadost_participativny_rozpocet.pdf(144.9 kB)Žiadosť
ziadost_participativny_rozpocet.docx(72.8 kB)Žiadosť

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka