Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Veľkoobjemové kontajnery budú postupne sťahovanéVytlačiť
 

Mesto Svidník sa v tomto roku zameralo na zefektívnenie odpadového hospodárstva. Je to problém, ktorý sa dotýka nás všetkých. Každý týždeň vám prinášame informácie ako triediť, ako neprodukovať zbytočne veľa odpadu, ako nakladať s odpadom. Sme radi, že občania mesta pozitívne vnímajú tieto kroky, o čom svedčia aj štatistiky, ktoré ukazujú na zlepšenie oproti minulému obdobiu. Ale stále máme, bohužiaľ, rezervy.

Mesto SvidníkSeparovanie nie je len detská hra – od toho koľko odpadu vyprodukujeme a koľko vytriedime závisí aj poplatok za odpad – od 1. januára 2019 platí novela zákona o odpadoch a táto zmena zvyšuje cenu za uloženie tony odpadu každý rok ( v roku 2019 – 8 EUR, v roku 2020 – 13 EUR, v roku 2021 – 22 EUR ). Od začiatku roka pozorne sledujeme vývoj odpadového hospodárstva a prijímame riešenia - a sme nútení pristúpiť aj k vysporiadaniu sa s neúmerným množstvom odpadu, ktorý každodenne vyvážame z veľkoobjemových kontajnerov. Týchto kontajnerov máme v meste 11 a vyvážame ich v priemere tri krát do týždňa. Aj keď veľkú časť odpadu neprodukujú občania mesta, spoločne sa na vývoz a uloženie odpadu z nich skladáme a stojí nás to všetkých viac ako 50 000 eur ročne. Táto obrovská čiastka by sa dala efektívnejšie využiť pre Vás, občanov – napríklad na vybudovanie uzamykateľných stojísk na kontajnery na sídliskách a v ďalších krokoch sa venovať modernejším riešeniam monitorovania tvorby odpadu, chceme upravovať verejné  priestranstvá, cesty a chodníky a namiesto toho sa skladáme na odpad z veľkoobjemových kontajnerov. Radi by sme Vás požiadali o spoluprácu pri riešení tejto situácie.

V najbližších dňoch by sme chceli zredukovať počet veľkoobjemových kontajnerov a prosíme Vás, aby ste sa obracali s uložením veľkoobjemového odpadu ( napríklad starého nábytku, matracov, a pod.)  na Technické služby mesta Svidník, konkrétne Zberný dvor. Máte možnosť vyviezť stavebný odpad do 1m3 zdarma na zberný dvor a pri väčšom objeme objednať si kontajner priamo k Vám.Milí podnikatelia, Vás prosíme, aby ste sa pri nakladaní so svojim odpadom riadili platným VZN č.1/2016 a vývoz a uloženie si zabezpečili v súlade s týmto VZN.

Ak sa spoločne a najmä zodpovedne postavíme k triedeniu odpadu vieme narastajúce poplatky vyplývajúce z novej legislatívy udržať. Pri súčasnej miere triedenia v našom meste , čo predstavuje 31% by sme v nasledujúcom roku mali platiť za uloženie dvojnásobok a v ďalšom roku trojnásobok súčasnej sumy. 

VZN v grafickom spracovaní tu, príjemné čítanie.

 

 

 

 

 

 


 
 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka