Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Stretnutie k vývozu odpaduVytlačiť
 

Tlačová správa MsÚ Svidník, 27. 2. 2019

Vývoz odpadu sa prerokovával so starostami obcí v okrese Svidník

V stredu, 27. 2. 2019 sa konalo stretnutie starostov obcí v okrese Svidník, ktorých vývoz komunálneho odpadu zabezpečujú Technické služby mesta Svidník. Stretnutie, ktoré iniciovala primátorka Svidníka Marcela Ivančová sa zúčastnili aj zástupcovia spoločnosti SARO Slovakia, s.r.o., noví majitelia skládky v Šemetkovciach. Primátorka Ivančová: „Považovali sme za povinnosť uskutočniť stretnutie, pretože sme dodávateľmi zvozových služieb pre 29 obcí v našom okrese, ktorým sme vypovedali zmluvy. Radi by sme túto službu však vykonávali naďalej, preto sa zapojíme do verejnej súťaže o zvoz odpadu. Rovnako je nevyhnutné spolupracovať a spoločne sa podieľať na splnení kvót v triedenom zbere. Pre uloženie odpadu bude mesto Svidník vyhlasovať verejnú obchodnú súťaž a tá vygeneruje najlepšiu cenu za uloženie. Súťaž by sme radi vyhlásili v krátkej dobe.“ Na stretnutí bola viac krát prízvukovaná potreba zvyšovania separovania z dôvodu zmeny legislatívy a vysokých poplatkov za vozenie a uloženie odpadu. Toto pracovné stretnutie bolo organizované najmä z dôvodu zmeny legislatívy, ktorá upravuje ceny v odpadovom hospodárstve a je dôležité, aby mali kvalitné informácie aj obce. 

Primátorka pri úvodnom slove na technických službách

Svoj monitorovací systém na zberné nádoby predstavili zástupcovia súkromnej spoločnosti JRK, ktorá má vlastný softvér na získavanie dát zo zberných nádob a ponúkali ho starostom ako spoločnú investíciu na spravodlivé monitorovanie množstva komunálneho odpadu vyvezeného z ich obce. Prednášajúci mali pripravené údaje o tom, že občania na Slovensku majú vo svojom komunálnom odpade 45% bio odpadu, ktorý by sa na skládky nemusel vyvážať, ale naopak likvidovať v kopostéroch. Podľa údajov firmy JRK máme vo vyvážanom odpade 14% papiera, 13% plastov a 10% skla.

V súčasnosti je problematické reálne vyhodnotiť mieru separovania v jednotlivých obciach i v meste, preto sa mesto Svidník vážne zaujíma o zakúpenie váhy pre zvozové vozidla, ktorá nám zabezpečí spravodlivý systém určovania ceny pre jednotlivé obce. „Som presvedčená, že mediálna kampaň, ktorú sme spustili má zmysel a chceme v nej pokračovať. Počúvame, že ľudia sa o separovaní viac rozprávajú, zaujímajú sa o to ako lepšie separovať aj u seba doma. To ma veľmi teší a zároveň povzbudzuje k práci“, doplnila primátorka.

Na stretnutí sa k vývozu odpadu vyjadril aj riaditeľ TS Svidník Michal Pich, ktorý konštatoval: „Vzhľadom na zmenu legislatívy budeme musieť aj my zvýšiť cenu za vývoz, doposiaľ bola cena 1,25,-eur za jednu nádobu. Preto budeme veľmi radi, keď budete vo vašich obciach pristupovať k separovaniu zodpovedne a budete motivovať občanov.“

 

Kristína Tchirová

PR manager mesta Svidník


 
 

dnes je: 25.5.2019

meniny má: Urban

webygroup
ÚvodÚvodná stránka