Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Potomkovia volyňských Čechov bojujúcich v Karpatsko-duklianskej operácii navštívili kraj pod DuklouVytlačiť
 

Volyňskí Česi sú etnickí Česi resp. ich potomkovia, ktorí sa usadili v polovici 19. storočia na Volyňi, na severozápade Ukrajiny. V čase 2. svetovej vojny v marci roku 1944 po oslobodení územia sovietskou armádou bola do tejto oblasti premiestnená 1. československá samostatná brigáda. Tu robila nábor a do československého vojska sa prihlásilo okolo 12 tisíc volyňských Čechov vrátane 600 žien. Vďaka tomu sa 1. čs. samostatná brigáda rozrástla na 1. československý armádny zbor, ktorý sa neskôr zúčastnil bojov v Karpatsko – duklianskej operácii.

Dnes ráno navštívili predstavitelia Združenia Čechou z Volyňe a ich priateľov primátorku mesta Svidník Marcelu Ivančovú. Pri príležitosti 75. výročia osláv Karpatsko-duklianskej operácie si viac ako 50 členov tohto združenia prišlo pozrieť pietne miesta a miesta spojené s krutými bojmi KDO, ktorých sa zúčastnili aj ich predkovia. 

certifikátPrimátorka Ivančová prijala predsedníčku združenia  Dagmar Martinkovú a jej kolegov a spoločne predostreli návrh spolupráce. Už čoskoro budeme mať v našom meste výstavu "Návraty Volyňských Čechov", ktorá bude mapovať ich pôsobenie v oslobodzovaní nášho štátu, kraja i mesta. Mesto Svidník bolo zástupcami volyňských Čechov obdarované pamätným odznakom a certifikátom za uchovávanie pamiatky KDO a vzdávanie úcty padlým vojakom. 


 
 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka