Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Opatrovateľská služba vo Svidníku aj s národnou podporouVytlačiť
 

Mesto Svidník reagovalo na výzvu o národný projekt Podpora opatrovateľskej služby z MPSVaR SR. V žiadosti sme boli úspešní a dnes 2. 11. 2018 nám bol potvrdený Nenávratný finančný príspevok vo výške 296 400,00 EUR.  

Opatrovateľská služba je poldenná alebo celodenná opatera občanov Svidníka, ktorí potrebujú asistenciu pri bežných denných úkonoch. Ročne sa mesto Svidník stará o viac ako 40 ľudí s priemerným vekom 79 rokov a  túto činnosť zabezpečuje 20  až 22 opatrovateliek. Väčšinou sa jedná o občanov, ktorí sú buď bezdetní, alebo ich blízki príbuzní pracujú a túto službu požadujú počas ich neprítomnosti. Zároveň sme pomohli k zamestnaniu týmto opatrovateľkám. Opatrovateľská služba v meste Svidník  sa vykonáva od roku 2003 a až do roku 2014 bola hradená z rozpočtu mesta. Je našim obrovským úspechom, že sme dokázali dva roky 2016 - 2018 financovať z peňazí z projektu a ušetrili sme 306 tisíc EUR. Od nového roka 2019 po dobu trvania 26 mesiacov bude služba opäť poskytovaná v rámci NFP a mesto ušetrí ďalších skoro 300 tisíc EUR.

Hlavnou aktivitou projektu je poskytovanie terénnej opatrovateľskej služby v meste Svidník, ktorá je efektívnym nástrojom podpory na zabezpečenie zotrvania občanov v prirodzenom domácom prostredí. Vzhľadom na to, že Svidník je radený medzi menej rozvinuté okresy a vzhľadom na zvyšovanie počtu starších ľudí odkázaných na sociálnu starostlivosť, je potrebné vytvárať podmienky na dostupnosť a udržateľnosť tejto starostlivosti.

opatrovatelska_sluzba.JPG

Svidník je mesto, ktoré dlhodobo buduje systém podpory sociálne slabšieho obyvateľstva a snaží sa rôznymi prostriedkami rizikovým skupinám pomáhať. Máme vybudovaný systém poskytovania jednorazových príspevkov pre ľudí, či rodiny v núdzi, zavedený mimoriadne úspešný systém Osobitného príjemcu, poskytujeme stravu formou stravných lístkov seniorom vo Svidníku a máme prospešný systém starostlivosti o starších ľudí formou opatrovateliek.  Seniori, ktorí využívajú službu opatery, si svoje opatrovateľky mimoriadne chvália a mesto je rado, že starší občania, ktorí sú osamelí, alebo sa ich rodiny nemôžu o nich postarať, majú pri sebe človeka, ktorý im dokáže pomôcť s hygienou, domácimi prácami, s úkonmi na úradoch alebo u lekára. Pre týchto opatrovaných je to mimoriadne dôležitá služba, ktorú  chce mesto Svidník dlhodobo podporovať.

 


 
 

dnes je: 26.6.2019

meniny má: Adriána

webygroup
ÚvodÚvodná stránka