Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Svidník spustilo nový odkaz pod názvom Odpadové hospodárstvoVytlačiť
 

Tlačová správa mesta Svidník: 7. 2. 2019

 

Mesto Svidník spúšťa kampaň za ekologickejšie mesto

 

Potreba separovania a znižovania vývozu na skládky komunálneho odpadu je vo všeobecnosti známa vec, ale podnietiť k takému spôsobu života aj širokú verejnosť je beh na dlhú trať. Cestou osvety a vzdelávania obyvateľov sa rozhodlo ísť aj mesto Svidník a spúšťa nový odkaz na svojom webe „Odpadové hospodárstvo“.

Svidník bude v tomto roku viesť efektívnu mediálnu kampaň za ekologickejšie správanie sa Svidníčanov i ľudí pracujúcich vo Svidníku. Spustením odkazu „Odpadové hospodárstvo“ by sme ľuďom chceli dať prvý signál, že mesto je tu pre nich, že máme vážny záujem tému  odpadov rozvíjať a chceme reálne dosiahnuť znižovanie vývozu odpadu z mesta na skládku komunálneho odpadu. Vzhľadom k tomu, že sa v súčasnosti menia zákony v odpadovom hospodárstve a s tým prichádzajú aj zmeny poplatkov za uloženie komunálneho odpadu, na ktoré mesto nemá dosah, chceme motivovať občanov k čo najvyššiemu množstvu separovania.

Nový webový odkaz zhromažďuje užitočné informácie a občanom poskytuje informácie o akciách v meste na tému odpadov. Odkaz Odpadové hospodárstvo má svoje samostatné kapitoly: Kalendár vývozu odpadu, Separovanie, Zaujímavé články, Zberný dvor, Skládka KO a pribudne aj Legislatíva. 

Do tejto témy by mesto časom rado zaradilo aj sekciu pre psíčkarov, ktorá je v systéme ekologického správania sa verejnosti veľmi blízka odpadovému hospodárstvu.

Na začiatku roka mala primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová stretnutie s občianskym združením ROKA, ktorého členovia sú aktívni v ekologickej sfére a dohodli si spoluprácu v tejto oblasti. Ivančová: "Teší ma, že téma odpadov nevychádza iba od mesta, ale sú aj samotní občania, ktorí chcú riešiť ťažkú problematiku odpadov. Mesto Svidník by chcelo byť vzorom aj pre okolité obce v odpadovom hospodárstve, keďže sme prirodzeným centrom regiónu. Uvažujeme o zavedení smart technológií a iných inovatívnych metód, ale musíme mať najskôr výsledky v separovaní, aby sa dali technológie zavádzať. Sme presvedčení, že kombinácia nových technológií a znižovania množstva komunálneho odpadu vieme pozitívne ovplyvniť cenu za odpad."

V najbližších čase pripraví MsÚ besedu na tému separovania a pri príležitosti Dňa Zeme sa samospráva podujala na zorganizovanie veľkej akcie "Osloboďme Svidník od plastov". Počas leta chceme „odpadom“ venovať jeden víkend počas Kultúrneho leta a pripravujeme aj rozmiestnenie voľných 120 l kontajnerov na separovaný zber pre organizácie v meste s vopred dohodnutými pravidlami.

V súčasnosti naše mesto vyváža za rok len cca 50 t papiera, 99 t skla, 42 t plastu, len 2 t elektroodpadu a 102 t biologického odpadu, ale až 2500 t komunálneho odpadu a 1300 t objemového odpadu. Tieto čísla nie sú pre nás lichotivé, preto chceme nastaviť systém, ktorý bude našim deťom, vnúčatám už prirodzený.

Odkaz nájdete pod ikonou štvorlístka: "Viac triedime, menej vyvážame."

logo odkazu

Kristína Tchirová

PR manager mesta Svidník

kristina.tchirova@svidnik.sk

tel.č.+421 905 166 428


 
 

dnes je: 23.7.2019

meniny má: Oľga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka