Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Deti v MŠ na Ul. 8. mája sa vrátili do čias minulých. Vytlačiť
 

V piatok 3. mája dopoludnia sa v MŠ na Ul. 8 mája realizovala vzdelávacia aktivita pod názvom: „Prišiel máj, krásny máj, ty muzika pekne hraj!“ a prostredníctvom metódy zážitkového učenia v spolupráci s POS sme deťom priblížili ľudové zvyky a tradíciu stavania mája. Jeden takýto máj si deti na záver aktivity spoločne postavili. Pri stavaní mája zaspievali veselé ľudové piesne a zatancovali si v ľudových krojoch. Za sprievodu veselej piesne: „Máj, máj, máj zelený...“ tak príjemne skrášlili prostredie areálu materskej školy.

Makovica

MŠ 8. mája vo Svidníku uskutočňuje predprimárne vzdelávanie detí od 3 do 6 rokov podľa ŠkVP s názvom DÚHA. ŠkVP je prostriedkom na realizáciu VVC, ktoré pripravia dieťa na ďalšie vzdelávanie v ZŠ. Jedným z vymedzených vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania je „Vytvárať u deti pozitívny vzťah k nášmu regiónu a formovať u nich hrdosť na tradície a regionálnu kultúru“.

V rámci spolupráce s POS s pánom Mgr. Miroslavom Štoffom a jeho skupinou dievčat a chlapcov zo súboru Makovica sme ešte v mesiaci marci zrealizovali vzdelávaciu aktivitu: „Ako sa prababka obliekala.“ Nakoľko táto aktivita mala veľmi dobrú odozvu, pani učiteľky zo 4. triedy - vedúca MZ pani Mgr. Tatiana Kaliňaková a zástupkyňa školy Bc. Katarína Labunová navrhli zopakovať túto aktivitu, zrealizovať ju v rámci celej školy a obohatiť ju ešte o ďalšie zvyky v našom regióne. Pani učiteľky si pripravili svoju triedu a prispôsobili prostredie tak, aby čo najviac vystihovalo charakter minulej doby a prizvali aj starého rodiča pána Vladimíra Sluka, ktorý prijal pozvanie na akciu a počas realizácie robil hudobný doprovod účinkujúcim deťom z MŠ ako aj súboru Makovica.
Myslíme si, že je potrebné pozastaviť sa a trochu si zaspomínať aj na časy minulé. Aj keď bol život našich predkov ťažký, vedeli žiť, zabávať sa a radovať aj v tých ťažkých podmienkach. Zachovávali si zvyky pri svadbách, krstinách… A jedným z takýchto zvykov bolo aj stavanie májov, ktoré sa traduje a udržuje dodnes aj v našom krásnom meste.

Ľuboslava Binderová, riaditeľka školy 

 

 

 

 

 

 


 
 

dnes je: 23.7.2019

meniny má: Oľga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka