Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

75 rokov slobody, 75 spomienok, 75 vďaky, Svidník si pripomínal KDOVytlačiť
 

Pod velením gen. Svobodu vstúpili česko-slovenskí vojaci po mesiaci ťažkých bojov v Karpatoch na Duklianskom priesmyku na pôdu svojej vlasti 6. októbra 1944.
Na otázku novinára A. Šipova v tom čase L. Svoboda odpovedal: „Sme nesmierne šťastní, že sme sa nečinne neprizerali, pokiaľ nás neoslobodia iní, ale sami sme priložili ruku k dielu. Teraz, keď sa nám dostalo možnosti vybojovať si návrat domov, budeme si dar slobody vychutnávať naplno. Myslím si, že medzi tým, čo dnes cítim ja a každý vojak jednotky, ktorej velím, nie je najmenšieho rozdielu. Nikdy sme si neboli takí blízki ako dnes.

My dnes si asi ťažko vieme predstaviť aké utrpenie, strach a odhodlanie museli cítiť títo vojaci, ale čo vieme, môžeme a musíme dnes robiť je vážiť si slobodu a nedovoliť, aby sa nenávisť, extrémizmus a túžba po moci mohli stať znova príčinou ukrutných bojov.

Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami.
Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny - ĎAKUJME ZA DNEŠNÚ SLOBODU

príhovor primátorky pri soche gen. SvoboduSlová primátorky Marcely Ivančovej pri soche arm. gen. Svobodu:
"Na tomto území, na celom Slovensku – aj v mestách a dedinách len pred pár rokmi zažili ľudia hrôzy fašizmu v jeho najhoršej podobe. Nesmieme zľahčovať akékoľvek prejavy extrémizmu a nechať sa presvedčiť, že nie sú významné.
Jediné, čo v tejto situácii pomôže je neustále pripomínať, rozprávať o hrôzach vojny, argumentovať faktami, oživovať príbehy. Musíme mať na pamäti, že okrem veľkých dejín, tu boli aj malé dejiny – a tie sa dotýkajú každej rodiny, zvlášť v tomto vojnou ťažko skúšanom kraji, ktorý bol Ludvíkovi
Svobodovi taký blízky.
Mesto Svidník ako výraz vďaky postavilo sochy 2 svojim čestným občanom Alexandrovi Pavlovičovi a Ludvíkovi Svobodovi.
Ludvík Svoboda mal ako vojak – generál, výrazný podiel na oslobodení Svidníka a celého regiónu a navyše – neskôr ako politik, v poradí 7. prezident Československa pomáhal
a aktívne prispieval k celkovému pozdvihnutiu celého kraja pod Duklou.
Život v tomto kraji nikdy nebol ľahký. A preto, každý prejav podpory, každý prejav úprimného záujmu si vieme dvojnásobne vážiť – to je dôvod prečo je pamiatka na armádneho generála Ludvíka Svobodu taká silná a emotívna.
"


 
 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka