Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

60-tka na krku a tešíme sa na pribúdanie ďalších rokov.Vytlačiť
 

60 rokov trvania podujatia sú pre organizátorov aj roky skúšania a snahy o čo najlepší priebeh, rokmi bohatými na účasť, ale aj rokmi, ktoré treba doslova zachraňovať.

FOTOALBUM: fb - Dukelský beh mieru

Dukelský beh mieru 2019Náš Dukelský beh mieru si za svoj život vyskúšal každú etapu. Dukelský beh mieru patrí medzi najstaršie organizované bežecké preteky na Slovensku a v jeho začiatkoch bol ukážkou športového umenia profesionálnych bežcov. Rokmi sa však podujatie stávalo masovejšie, napr. v roku 1984 to bolo až 160 bežcov na trati Dukla – Svidník. Prišli aj krízové 90-te roky, kedy bolo na štarte 31, 12, 19...bežcov.

Tohtoročný jubilejný ročník bol pre mesto Svidník ako hlavného organizátora výzvou na zorganizovanie profesionálneho športového podujatia, ktoré bude robiť dobré meno mestu i Svidníčanom. Priniesli sme nové aktivity a mnohé sa podarili s výbornou podporov rôznych organizácií i jednotlivcov.

Chceli sme, aby náš beh bol podujatím pre všetkých – rodiny, priateľov, nadšencov športu aj návštevníkov mesta. K sprievodnému behu - Malému behu zdravia na 1 km sme po prvýkrát pridali aj súťaž lezúňov – najmladších účastníkov. Pripravili sme prvý krát preteky in-line korčuliarov, ktorí vyštartovali na 6,5 km trať rovnako ako bežci na Veľkom behu zdravia.

Na trati hlavného behu z Dukly do Svidníka sme pripravili viacero vylepšení. Viac občerstvovacích staníc s vodou, iontovými nápojmi, ovocím i vodnými „hadicovými“ sprchami a jednu špeciálnu vodnú hmlu pred posledným kilometrom do cieľa.

Tento rok sme obohatili Dukelský beh mieru o výstavu fotografií z histórie behu. Uviedli sme šesť osobností do Siene slávy, udelili sme ocenenie za významný prínos i výnimočný prínos pre Dukelský beh mieru. Títo bežci a organizátori boli svojou zaangažovanosťou i vytrvalosťou inšpiráciou pre ostatných bežcov a prispeli k zachovaniu tradície DBM.

Pamiatkou na tohtoročný výnimočný ročník je aj plátenná taška, ktorú nám ušili faustínky z Arcidiecéznej charity vo Svidníku a tričko s emblémom DBM, či bulletin, ktorý mapuje výsledky DBM z predošlých 59 ročníkov. Bulletin ako sprievodca „dukeláku“ obsahuje charakteristiky zaujímavých bežcov, vtipné príhody, rôzne zaujímavosti, mapu bežeckých tratí v okolí Svidníka i rozhovor s kondičným trénerom. Pri tohtoročnom DBM sme sa zamýšľali aj nad ekologickým rozmerom masových podujatí a rozhodli sme sa plastové tašky vymeniť za plátenné a plastové poháre za papierové. Počas akcie sme ponúkali širokej verejnosti prostredníctvom nášho sponzora aj pitnú vodu z vodovodu.

Našou ambíciou bolo priniesť život na pešiu zónu počas celého dopoludnia až po vyvrcholenie DBM. Hudbou z projektu Susedia spoza hraníc (susedia z Poľska, vystúpili dvaja účinkujúci) sa mohli návštevníci baviť pri občerstvení, dať si zmerať zdravotný stav a zabaviť sa so šaškom Fjodorom. Tohtoročný jubilejný ročník podporil aj Prešovský samosprávny kraj, keď sme z projektu Beh pre všetkých Svidníčanov získali finančné prostriedky na prípravu nášho DBM. Mať komfort pri jedení i pití, mať si kde sadnúť a porozprávať sa s kamarátmi sa javí ako nevyhnutné na udržanie života akcie. Týmto trendom chceme ísť ďalej a ukázať, že káva, pivko, či pochutiny patria ku každej akcii, športovej i spoločenskej.

Podporilo nás počas Dukelského behu mieru mnoho sponzorov, ale nechceli by sme zabudnúť na dobrovoľníkov. K tímu z Mestského úradu vo Svidníku sa pridali rodinní príslušníci, kamaráti a zanietenci. Ďakujeme.

Ďakujeme tiež všetkým bežcom, ktorí sú hlavnými aktérmi, pre Vás to robíme a tešíme sa na každý ďalší ročník nášho behu.

60. ročníka Dukelského behu mieru sa zúčastnilo:

na hlavnom behu (DBM) z Dukly do Svidníka   136 bežcov

na Veľkom behu zdravia                                      40 bežcov

na Veľkom behu zdravia in-line                              8 pretekárov

na Malom behu zdravia                                      127 bežcov

na pretekoch lezúňov                                             3 deti

 

Poďakovanie: Spoločne sme to zvládli

Pri príprave a samotnej realizácii Dukelského behu mieru  sa podieľali okrem mesta Svidník ako hlavného organizátora aj rôzne iné organizácie a aj zanietení ľudia, ktorým by sme chceli poďakovať a vyjadriť radosť z toho, že sa nám spoločne  jubilejný ročník „dukeláku“ vydaril.

Ďakujeme za sponzorskú pomoc:

KULTMINOR za financovanie kultúrnej časti DBM, Dukla destination – Ján Hirčko za financovanie tričiek jubilejného ročníka, Prešovskému samosprávnemu kraju – poslanec Ján Vook za finančnú podporu, VVS a.s. za vodný bar na pešej zóne, za finančnú podporu firme Ferospol  - pán Šovari, TESCO Stropkov – poskytnutie ovocia a sladkostí, Gréckokatolícka charita „Faustína“ za ušitie športových ruksakov, finančne prispeli spoločnosť  Službyt, Stavbet, Bytové družstvo, za poskytnutie darčekových predmetov ďakujeme firmám TOPA sport, Zayo a PEEM SERVIS. Za pomoc pri organizovaní CVČ Svidník, za ovocie Jánovi Krajňákovi, za poskytnutie bezplatného merania zdravotného stavu na pešej zóne Všeobecnej zdravotnej poisťovni a Nemocnici Svet zdravia vo Svidníku, za mediálnu podporu regionálnym týždenníkom Podduklianske novinky a Dukla, moderátorovi Pavlovi Sivákovi, firme MARBIS za videozáznam a dron na štarte.

Pri organizácii nám vyšli v ústrety a poskytli svoje priestory Gymnázium DH Svidník a SNM – MUK Svidník. Výborný obed pre všetkých bežcov DBM pripravili kuchárky v ŠJ pri GDH Svidník. Ďakujeme za občerstvenie na pešej zóne Cyrilovi Dudášovi a za atmosféru vypustených holubov na štarte na Dukle Jánovi Havrilovi, za zabezpečenie vodnej hmly spoločnosti SPP a.s a Michalovi Hajdukovi. Naše poďakovanie patrí aj Technickým službám mesta Svidník za bezplatnú prevádzku verejných WC a zabezpečenie odpadkových košov na pešej zóne.

Veľké poďakovanie patrí starostom obcí Nižný Komárnik, Krajná Poľana, Hunkovce, Krajné Čierno, Ladomirová a za vodné osvieženie na trati DHZ Vyšná Jedľová.

Na bezpečnosť dohliadali príslušníci OR policajného zboru vo Svidníku i príslušníci mestskej polície Svidník a záchranná služba ÚS SČK Svidník. Drobnou, ale užitočnou pomocou pri organizácii boli aj MŠ na Ul. gen. Svobodu a ZŠ Komenského a tiež podnikateľ Dušan Kuzma.

Ďakujeme všetkým za zanietenosť a veríme, že spoločne urobíme ešte mnoho ročníkov Dukelského behu mieru.


 
 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka