Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

O meste Svidník

Mesto Svidník je okresným mesto na severovýchode Slovenska, ktoré má v súčasnosti približne 11 tisíc obyvateľov. Svidník je administratívnym, hospodárskym, kultúrnym, rekreačným a športovým centrom regiónu. Má významnú polohu na ceste Vyšný Komárnik - Barwinek (najväčší priechod zo Slovenskej republiky do Poľska), má tiež strategické umiestnenie na ceste Via Carpatia. 

S mestom Svidník sa historicky spájajú obe svetové vojny, ktoré  mali veľký vplyv na vývoj územia. V kultúrnej oblasti sa môže pýšiť dvoma múzeami: Vojenským historickým múzeom a  SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry Svidník, ku ktorému patrí aj Skanzen - expozícia v prírode a Galéria Dezidera Millyho. V meste sídli aj Štátny okresný archív s cennými fondmi a dokumentmi z obdobia 1918-1990. 

V meste sú tri základné školy v pôsobnosti mesta, jedna, ktorej zriaďovateľom je PSK,  Cirkevná základná škola sv. Juraja, Špeciálna Základná škola internátna, Súkromná špeciálna základná škola a DSS Náš dom n.o. a Základná umelecká škola. V meste je sedem stredných škôl. Svidník má dva gréckokatolícke chrámy. Je to Chrám Božej múdrosti, ktorý je spojený s pôvodným Chrámom sv. Paraskyevy a Chrám narodenia presvätej Bohorodičky. Tiež sa tu nachádza pravoslávny Chrám sv. Trojice a rímskokatolícky Kostol Božieho srdca Ježišovho.

Tradície a kultúru prezentujú dva festivaly. Rusínsky festival a Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska (konajú sa v miestnom amfiteátri už od roku 1956). Počas roka sa vo Svidníku koná niekoľko tradičných podujatí, ktoré majú už svoje stabilné miesto v kalendári: Výročie oslobodenia Svidníka, Deň žien, Deň učiteľov, Deň matiek, Dni Svidníka, Dukelský beh mieru, Október-mesiac úcty k starším, Echo našich slávností, Predvianočné predajné trhy, Vianočné koncerty, Vianočné trhy a Silvester. 

Na mnohých ďalších podujatiach mesto participuje ako spoluorganizátor a tak možno skonštatovať, že Svidník je menšie mestečko, ale ľudia aj z okolia majú množstvo príležitosti na kultúrno spoločenské i športové vyžitie. 

Mesto sa neustále snaží o prínos pre občanov formou rekonštrukcií, opráv, či nových stavebných projektov. Pomocou čerpania eurofondov sa podarilo v meste zdigitalizovať kino a kompletne sa zrekonštruovali priestory Domu kultúry. Mesto Svidník bolo úspešné v projektoch na obnovu centra mesta, obnovu ľadovej plochy, spustila sa prevádzka zberného dvora a kompostárne, postavili sa tri bytovky nižšieho štandardu na Festivalovej ulici a jedna bytovka s 33 nájomnými bytmi na sídlisku Dukla. 

Priaznivcov športu potešia vo Svidníku dvoje tenisové kurty, letné kúpalisko Vodný svet, ktorý má vo svojom areáli aj nové welness Aquaruthenia. Medzi ľuďmi sa rozširuje záujem o behanie, tradičný Dukelský beh mieru (štvrtý najstarší beh na Slovensku) má z roka na rok viac účastníkov. V meste je 21 športovísk, športová hala s bowlingom  a stále sa rozširujú a modernizujú detské ihriská. Vo Svidníku sú športové kluby volejbalu a futbalu a popularitu i úspech v posledných rokoch zaznamenáva i hokejbal, šach, stolný tenis a karate. 

Mimoriadne úspešné sú umelecké zoskupenia. Folklórny súbor Makovica, detský súbor Makovička, tanečný klub Svitan a umelecky sa výrazne prezentuje na mestských aj mimomestských podujatiach aj Základná umelecká škola vo Svidníku. 

Mesto Svidník má silnú tradíciu v pestovaní ľudových tradícií, čo významne podporujú aj Podduklianske osvetové stredisko, SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry a Poddukianska knižnica. Tradíciu na našom území má včelárstvo, košikárstvo, drotárstvo, rezbárstvo i hrnčiarstvo


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka