Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Dukelský beh mieru

 

 


 

Piateho októbra roku tisícdeväťstopäťdesiatosem zaznel na vojenskom cintoríne na Dukle výstrel, ktorý odštartoval dnes už legendárny Dukelský beh mieru (z úcty k histórii zostáva zhodný prívlastok v názve podujatia v pôvodnom spisovnom tvare). Na dvadsaťjeden kilometrov dlhú trasu z Duklianskeho priesmyku do Svidníka vyrazilo 23 špičkových pretekárov z vtedajšej Československej republiky. Osnovnou ideou podujatie, ktorého základný kameň položil Okresný výbor Československého zväzu telesnej výchovy vo Svidníku, bolo športovým zápolením vzdať hold padlým i preživším hrdinom Dukly.

V prvých ročníkoch štartovali samé bežecké esá – výkonnostní bežci, ba až štátni reprezentanti, masovosť nebola v kurze, do Svidníka prichádzalo osem (v r. 1965) až 36 (v r. 1970) vytrvalcov. Bežci dosahovali časy od 1:03:55 hod. (Kánya r. 1964) po približne 1:20:00 hod. V tom čase reprezentoval náš región len príslušník TJ Červená hviezda v Bardejove Andrej Barilla, rodák z Vyšného Orlíka, v 5. ročníku DBM obsadil časom 1:18:52 hod. 14. miesto. Začiatkom sedemdesiatych rokoch sa začali osmeľovať ďalší bežci z osamostatneného okresu Svidník, prvým bol Stročínčan Milan Vančišin, ktorý v svojich najlepších rokoch dosahoval časy v rozpätí od 1:06:53 hod. po 1:10:00 hod., potom nasledovali ďalší a ďalší. V osemdesiatych rokoch došlo k bežeckému boomu, rekordná účasť bola v 25. ročníku (r. 1984), keď sa na štart postavilo 160 borcov, z toho bolo z okresu Svidník (vrátane súčasného okresu Stropkov) 40.

Náš DBM sa koná každoročne v prvú septembrovú nedeľu, z poľutovaniahodných politicko-spoločenských dôvodov sa neuskutočnil v rokoch 1968 a 1969. Trasa behu sa skracovala s úpravami cesty 1. triedy z pôvodných 21 km na súčasných cca 19 km. K rozhodujúcemu skráteniu došlo v dôsledku zmeny cieľa z odľahlého futbalového štadióna do centra mesta v 52. ročníku DBM (r. 2011).

Doterajšia história behu zaznamenala víťazov, ktorých mená boli svojho času slávne. Za všetkých spomeňme Košičanov Svitaniča, Kanyu, Višnického a Poláka, Piešťanca Javorku, Čechov Česala, Cibocha, Podmolíka a Mládka, Nemca Grossmüllera, poľského olympionika Orzela, Bardejovčanov Jakubašeka a Sahajdu a tiež našich Petnuchovú (Vančišinovú), Hanika... Načim vzdať hold zvlášť víťazovi z roku 1982 (23. ročník) Košičanovi Františkovi Vyšnickému, ktorý klasickú vzdialenosť z priesmyku na tunajší štadión zabehol za 0:59:07 hod., čím vytvoril traťový rekord, ktorý už nikto nikdy neprekoná... Na skrátenej trati bol zatiaľ najrýchlejší Lajos Berec z Maďarska, ktorý v 53. ročníku behu časom 58:22 minút vytvoril základný rekord novodobého Dukelského behu mieru.

Zmena cieľa priniesla so sebou ďalšie novinky, programovou súčasťou 52. ročníka DBM sa stal Malý beh zdravia pre deti, rodičov i celé rodiny na jeden kilometer. O rok neskôr pridali organizátori z tunajšieho magistrátu do športového programu DBM aj Veľký beh zdravia z rázcestie pred Údolím smrti do Svidníka (6,5 km).

Pre všetkých súčasných i budúcich záujemcov o aktívnu účasť na našom široko-ďaleko najstaršom športovom podujatí pripomeňme si základné parametre. Od rána do 9.30 h prebieha na Centrálnej ulici vo Svidníku prezentácia pretekárov, o 10. h nasleduje ich spoločný presun na Dukliansky priesmyk. Štartovný výstrel zaznieva pod obeliskom tamojšieho cintorína o 11. hodine, vytrvalci bežia cez Kr. Poľanu, Hunkovce a Ladomirovú na svidnícku pešiu zónu.

Športu zdar a behu pre zdravie zvlášť!

Svidnik, 2019

Autor: Ondrej Dudáš


 

 


 

Výsledková listina

Položky 6-6 z 6
Položky 6-6 z 6

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka