Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúra

Mesto Svidník má výnimočný vzťah k uchovávaniu tradícií svojich predkov.

Vo Svidníku je od roku 1964 Múzeum ukrajinskej kultúry, ktoré patrí pod Slovenské národné múzeum a je najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho hlavná expozícia sa nachádza v centre mesta v budove z 19. storočia. Okrem hlavnej expozície sa v múzeu často organizujú umelecké výstavy, rôzne besedy a konferencie.  

Súčasťou múzea je Národopisná expozícia v prírode – skanzen, nachádzajúci sa nad miestnym amfiteátrom, ktorý je zároveň obľúbeným miestom pre kultúrne podujatia, rodinné oslavy (romantické svadby...) a súťaže v prírode.

Múzeum disponuje aj umelecko-historickou expozíciou – Galériou Dezidera Millyho. Expozícia bola sprístupnená v roku 1983 v barokovom kaštieli z 18. storočia.

Svidník a okolie sa vyznačujú výnimočnými drevenými chrámami, ktoré tvoria Karpatskú drevenú cestu. Chrámy v Ladomirovej a Bodružali sú národnými kultúrnymi pamiatkami zapísanými v UNESCO.

Kraj pod Duklou, ktorého súčasťou je aj mesto Svidník, je bohatý na ľudové zvyklosti a tradície. Hudbe, tancu i spevu sa v meste úspešne venuje folklórny súbor Makovica, detský folklórny súbor Makovička, ale aj súbor zo ZUŠ Komanička, tanečný klub Svitan a Svitanček a tanečný klub Sopkovej. Tradičné umenie sa postupom času stáva skôr záľubou pre nadšencov, než zárobkovou činnosťou, ale mnohí remeselníci sa svojmu umeniu venujú celoročne a s nadšením prezentujú svoje výrobky na rôznych podujatiach. Početné kultúrne akcie organizuje Podduklianske osvetové stredisko, ktoré je kultúrnym pracoviskom Prešovského samosprávneho kraja, rovnako ako Pudduklianska knižnica, ktorá ako prvá na Slovensku realizuje holandsko-slovenský projekt bibliobusovej formy vypožičiavania knižných jednotiek. Vo Svidníku sú organizované dva festivaly: Slávnosti kultúry Rusínov – Ukrajincov Slovenska a Rusínsky festival. V meste sídli aj Štátny okresný archív s cennými fondmi a dokumentmi z obdobia 1918-1990. 

Mestu Svidník sa podarilo v roku 2013 realizovať digitalizáciu Kina Dukla a v roku 2014 kompletnú rekonštrukciu Domu kultúry. V tomto kultúrnom stánku sa organizuje množstvo podujatí, divadelných predstavení, koncertov, či výstav.

Počas roka sa v meste koná niekoľko tradičných podujatí, ktoré majú už svoje stabilné miesto v kalendári. Patrí medzi ne: Výročie oslobodenie Svidníka, Deň žien, Deň Učiteľov, Deň Matiek, Oslavy 1. mája, Festivaly, Dni Svidníka, Dukelský beh mieru, Október-mesiac úcty k starším, Echo našich slávností, Predvianočné predajné trhy, Vianočné koncerty, Vianočné trhy a Silvester. Na podujatiach mesto spolupracuje s materskými školami, základnými školami, základnou umeleckou školou, tanečnými a speváckymi zoskupeniami i jednotlivcami.

Na mnohých ďalších podujatiach mesto participuje ako spoluorganizátor. Možno povedať, že Svidník je síce menšie mestečko, ale ľudia v ňom i z okolia majú množstvo príležitostí na kultúrno - spoločenské i športové vyžitie.

Tvorivosť Svidníčanov i rodákov z okolia sa prejavuje v rôznych publikáciách, divadelných predstaveniach, koncertoch a výstavách. Tieto osobnosti sú uvedené v rubrike Úspešní jednotlivci  na našej webovej stránke.


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka