Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuality - všeobecné oznamy

Kancelárie MsÚ vo Svidníku požehnali otcovia duchovníVytlačiť
 

Pondelok, 8. januára 2018 prijal primátor mesta Svidník  na mestskom úrade otcov duchovných Petra Marčáka z rímskokatolíckej farnosti vo Svidníku a otcov Pavla Feníka a Jána Pavlíka z gréckokatolíckych farností vo Svidníku.

Otcovia duchovní požehnali priestorom mestského úradu a kanceláriám vedenia mesta a popriali požehnaný rok 2018, príjemné pracovné prostredie a lásku blížnych.


 
 

Kam patrí Váš odpad zo záhradyVytlačiť
 

Každý chceme mať peknú záhradu a k tomu patrí vykosený trávnik. Možností je niekoľko a verime, že si vyberiete tú naj pre seba a spoločne budeme mať mesto čisté. 

triedenie zeleného odpaduAk máte priestrannejšiu záhradu, ideálne riešenie je mať vlastné kompostovisko,ktoré je výborným zdrojom hliny a ponúka živnú pôdu pre rôzne druhy zeleniny. 

Ak máte priestor pri dome menší a nechcete kúsok zeme obetovať kompostovisku, môžete si zakúpiť kompostér. Toto riešenie je pomerne lacné, kompostéry sa pohybujú v sumách od 30,- eur. 

Ak kosíte menej často a zelený odpad sa Vám nahromadí, môžete ho vyviesť na Zberný dvor, ktorý máte k dispozícii každý pracovný deň od 6:00 hod. do 14:00 hod., v stredu od 6:00 hod. do 18:00 hod. a v sobotu od 14:00 hod. do 18:00 hod. 

Pre Vás, ktorí máte veľmi malé množstvo zeleného odpadu, napr. do jedného vreca a ani kompostér by ste nevedeli dostatočne využiť, môžete tento odpad vo vreci postaviť ku svojmu kontajneru na komunálny odpad a TS mesta Svidník ho vyvezú.

logo: Viac triedime, menej vyvážameUkladaním zeleného odpadu na ulicu, na cestičky, pod stromy a za pozemky susedom si sami sebe robíme zle. Pri mnohých iných témach sa nám potvrdilo, že my Svidníčania sme vnímaví a bystrí ľudia, preto veríme, že triedenie odpadu sa naučíme a zelený odpad budeme dávať tam, kam patrí. Na prelome mesiacov september - október plánuje mesto Svidník osadiť veľkoobjemové kontajnery.  Jeden z nich bude určený na zelený odpad, ktorý budete môcť využiť na konáre, trávu a iný bio odpad zo záhrad.

Svidník nás spája pre krajšie mesto.


 
 

Čo s odpadom a kedy ho vyviezťVytlačiť
 


 
 

Medzinárodný deň invalidov vo SvidníkuVytlačiť
 

Medzinárodný deň invalidov vo SvidníkuJarný Medzinárodný Deň Invalidov si Zväz telesne postihnutých vo Svidníku vychutnal v lete a dnes 13. augusta sa stretli jeho členovia na grilovačke. Primátorka Marcela Ivančova popriala všetkým ľahšie zdolávanie životných prekážok a chuť sa takto stretávať a deliť o spoločné starosti, ktoré sa lepšie prekonávajú s priateľmi. V príjemnom rozhovore sa členovia zväzu pýtali na rôzne aktivity mesta. Zaujímali sa o lesoparky v meste, vysporiadanie sporu bytového bloku, či porozprávali o svojom živote. 


 
 

Slávnostné stretnutie s primátorkou aj v júliVytlačiť
 

Svidník, 1. august 2019. 

Tradičné uvítauvitanie_deti_2.JPGnie detičiek s trvalým bydliskom v našom meste sa konalo aj túto stredu, 31. júla v obradnej miestosti Mestského úradu vo Svidníku. Afmosféra týchto podujatí je stále o emócii a aj dojatí, pretože slávnostnú chvíľu znásobuje príhovor primátorky, vystúpenie žiakov zo svidníckych škôl a k tomu darček i zápis do pamätnej knihy. Prijatie si vychutnali rodičia, ktorí dali vedieť radnici, že majú novo narodené bábätko a mohli si užiť privítanie primátorku Marcelou Ivančovou.

Primátorka mesta Svidník popriala rodičom krásne rodičovstvo, spokojné a najmä zdravé detičky a vyjadrila radosť nad tým, že naše mesto ma nových malých obyvateľov. 

Vitanie_jubilantov_6.JPGSlávnostné stretnutie pri príležitosti životného jubilea sa uskutočnilo tiež v stredu 31. júla. Primátorka mesta popriala prítomným Svidníčanom pevné zdravie a radosť z rodiny a voľného času v staršom veku. Ocenila ich prínos pre rozvoj mesta a podarovala pamätný list a kvet. Jubilujúci občania sa zapísali do pamätnej knihy mesta, ktorá bude pripomínať toto výnimočné stretnutie. 

V súvislosti s prjjatím nového zákona o ochrane osobných údajov môžeme tradičné občianske obrady robievať  len z iniciatívy Vás Svidníčanov. Boli by sme radi, keby táto tradícia pokračovala, prosíme dajte o sebe vedieť.

Milí rodičia,

radi by sme privítali vás a vaše dieťatko, malého Svidníčana a popriali Vám krásny a spokojný život v našom meste. Aby sa mohol tento občiansky obrad uskutočniť potrebujeme o Vás vedieť. 

Milí jubilujúci občania,

radi by sme Vás privítali v obradnej miestnosti mestského úradu vo Svidníku a uctili si Váš krásny vek. Ak ste dosiahli okrúhle jubileum 70, 75, 80, 85, 90 . . . rokov, môžete nám dať o sebe vedieť a my budeme v týchto občianskych obradoch pokračovať.

 

Prihlášku na občiansky obrad si môžete vypísať v Kancelárii prvého kontaktu na Mestskom úrade vo Svidníku.

S úctou MsÚ Svidník


 
 

História si môže pamätať aj VásVytlačiť
 

Špeciálne výročie si zaslúži špeciálnu oslavu 

 

Preteky in-line korčuliarovPre 60. ročník pripravujeme rôzne novinky. K sprievodnému behu Malý beh zdravia 1 km pridávame aj súťaž lezúňov. Máte malé dieťa, ktoré ešte nevie chodiť, ale zvládne „šprint“ na kolenách? Priamo na pešej zóne sa môžete zapojiť aj zapotiť jeho povzbudzovaním.

Pripravujeme preteky in-line korčuliarov, ktorí vyštartujú na 6,5 km trať rovnako ako bežci na Veľkom behu zdravia. Trať k tankom na rázcestí Kapišová je príjemná trať na otestovanie kondície, ale nie je taká náročná ako hlavný beh z Dukly. Staňte sa aj Vy inlajnisti súčasťou Dukelského behu mieru.

Pracujeme na tom, aby hlavný beh z Dukly do Svidníka bol ešte na vyššej organizačnej úrovni so všetkými zlepšeniami po trati i v cieli. Viac občerstvovaniach staníc, iontové nápoje i vodná hmla a záchranná služba na trati i v cieli.

Detail banneraTento rok obohatíme Dukelský beh mieru o výstavu fotografií z histórie behu, o Sieň  slávy a tiež o kultúrny program na pešej zóne. Sieňou slávy si chceme uctiť tých, ktorí prispeli k zachovaniu tradície DBM a svojou vytrvalosťou inšpirovali aj mnohých mladších bežcov. Pre všetkých, ktorí majú doma staré fotografie z „dukeláku“ stále platí výzva na zapojenie sa do zbierania záberov. Stačí, keď ich prinesiete na mestský úrad a my ich zvečnime.

Hneď z rána po registrácii sa na pešej zóne rozcvičíme na pestrú hudbu zumby a zabávať nás bude aj skupina klaunov - mímov. Zdravé pitie vody z vodovodu bude v centre Svidník k dispozícií pre každého návštevníka v špeciálnom stane VVS, a.s. a k tomu aj meranie zdravotného stavu prostredníctvom VšZP.

Eko taška DBMPoľské súbory nám spríjemnia čas hudbou a každý, kto bude chcieť pamiatku na tento výnimočný ročník si bude môcť zakúpiť plátenné tašky DBM, tričko s emblémom DBM, či pamätný bulletin.

 

 

Staňte sa aj Vy súčasťou 60. ročníka Dukelského behu mieru ako bežec alebo ako fanúšik, tešíme sa na Vás.

REGISTRÁCIA NA VŠETKY BEHY tu

 


 
 

Koncert v záhrade vyšiel na výbornuVytlačiť
 

Svidník, 30. júl 2019

Zažili ste už ten príjemný pocit, keď niečo robíte prvýkrát a vyjde to super?Takýto pocit máme po nedeľnom "Koncerte v záhrade". 

Koncert v záhradeLETO V MESTE 2019 ponúklo 28. júla podvečer koncert v átriu Ukrajinského múzea, ktorý bol od začiatku odvážnou myšlienkou samotnej primátorky Ivančovej. Chcela niečo nové, zaujímavé, iné... vyšlo, vyšlo parádne. Ľudia tlieskali, vlnili sa a z tváre im neodchádzal taký ten mimovoľný úsmev.

Koncert v záhrade priniesol všehochuť jazzu, popu, funky...veľmi zaujímavé prevedenie viac aj menej známych skladieb od rôznych interprétov v podaní Tatiana Hicová Band. Kapelka, ktorú tvorili muzikanti z rodiny Hicovcov a Karlikovcov zo susedného Stropkova ponúkla sľubovaný výnimočný zážitok vo výnimočnom priestore. Átrium doplnili aj diela z hlavnej expozície SNM-MUK vo Svidníku a rodičia sa vďačne usmievali, keď ich deti našli svoj priestor v kútiku s farbičkami a kriedami :-)
Ďakujeme Vám Svidníčania 👏, že ste boli, ďakujeme, že v našom bohatom folklórnom priestore sme si spoločne vypočuli aj iné tóny hudby. Tešíme sa na ďalšie výborné akcie z Leta v meste a pozývame na budúci víkend na Partizan Open SK a 26. ročník medzinárodnej hasičskej súťaže O pohár primátorky. 


 
 

Spustenie on-line rozhlasuVytlačiť
 

ON_LINE_ROZHLAS.JPG


 
 

Odpovedáme na najčastejšie kladené otázky v odpadovom hospodárstveVytlačiť
 

Leták - kam patria odpady


 
 

Veľkoobjemové kontajnery budú postupne sťahovanéVytlačiť
 

Mesto Svidník sa v tomto roku zameralo na zefektívnenie odpadového hospodárstva. Je to problém, ktorý sa dotýka nás všetkých. Každý týždeň vám prinášame informácie ako triediť, ako neprodukovať zbytočne veľa odpadu, ako nakladať s odpadom. Sme radi, že občania mesta pozitívne vnímajú tieto kroky, o čom svedčia aj štatistiky, ktoré ukazujú na zlepšenie oproti minulému obdobiu. Ale stále máme, bohužiaľ, rezervy.

Mesto SvidníkSeparovanie nie je len detská hra – od toho koľko odpadu vyprodukujeme a koľko vytriedime závisí aj poplatok za odpad – od 1. januára 2019 platí novela zákona o odpadoch a táto zmena zvyšuje cenu za uloženie tony odpadu každý rok ( v roku 2019 – 8 EUR, v roku 2020 – 13 EUR, v roku 2021 – 22 EUR ). Od začiatku roka pozorne sledujeme vývoj odpadového hospodárstva a prijímame riešenia - a sme nútení pristúpiť aj k vysporiadaniu sa s neúmerným množstvom odpadu, ktorý každodenne vyvážame z veľkoobjemových kontajnerov. Týchto kontajnerov máme v meste 11 a vyvážame ich v priemere tri krát do týždňa. Aj keď veľkú časť odpadu neprodukujú občania mesta, spoločne sa na vývoz a uloženie odpadu z nich skladáme a stojí nás to všetkých viac ako 50 000 eur ročne. Táto obrovská čiastka by sa dala efektívnejšie využiť pre Vás, občanov – napríklad na vybudovanie uzamykateľných stojísk na kontajnery na sídliskách a v ďalších krokoch sa venovať modernejším riešeniam monitorovania tvorby odpadu, chceme upravovať verejné  priestranstvá, cesty a chodníky a namiesto toho sa skladáme na odpad z veľkoobjemových kontajnerov. Radi by sme Vás požiadali o spoluprácu pri riešení tejto situácie.

V najbližších dňoch by sme chceli zredukovať počet veľkoobjemových kontajnerov a prosíme Vás, aby ste sa obracali s uložením veľkoobjemového odpadu ( napríklad starého nábytku, matracov, a pod.)  na Technické služby mesta Svidník, konkrétne Zberný dvor. Máte možnosť vyviezť stavebný odpad do 1m3 zdarma na zberný dvor a pri väčšom objeme objednať si kontajner priamo k Vám.Milí podnikatelia, Vás prosíme, aby ste sa pri nakladaní so svojim odpadom riadili platným VZN č.1/2016 a vývoz a uloženie si zabezpečili v súlade s týmto VZN.

Ak sa spoločne a najmä zodpovedne postavíme k triedeniu odpadu vieme narastajúce poplatky vyplývajúce z novej legislatívy udržať. Pri súčasnej miere triedenia v našom meste , čo predstavuje 31% by sme v nasledujúcom roku mali platiť za uloženie dvojnásobok a v ďalšom roku trojnásobok súčasnej sumy. 

VZN v grafickom spracovaní tu, príjemné čítanie.

 

 

 

 

 

 


 
 
Položky 1-10 z 115

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka